2021 metų pradžioje Lietuvoje buvo virš 8,6 tūkst. žmonių, vadinamų gaminančiais elektros vartotojais, kurie įsirengė nuosavas jėgaines švarios energijos gamybai. Planuojama, kad saulės elektrinės ant nuosavų namų stogų ir saulės parkuose bus dar dažnesnis reiškinys, jų finansavimui kiekvienais metais skiriamos lėšos, kurios išdalinamos kaip parama saulės elektrinėms įsirengti.

Saulės elektrinės labiausiai apsimoka sunaudojantiems daug elektros

Jau nuo kovo mėnesio laukiama prasidėsiančio naujo termino, kada galima teikti paraiškas paramai dėl jėgainės įrengimo ar įsigijimo saulės parkuose. Ši parama siekia apie 30 % elektrinės vertės, todėl vis daugiau gyventojų susigundo tapti švarios elektros gaminančiais vartotojais. Apie investicijas į saulės energetiką dažniau svarsto nuosavų namų gyventojai, sunaudojantys daug elektros namo apšildymui, vandens pašildymui, elektriniams prietaisams ir galbūt norėtų įsigyti elektromobilį.

Aktualiausias klausimas įsirengiant elektrinę, per kiek laiko ji atsipirks, kiek finansų leis sutaupyti. „Saulės grąža“ įrengė skaičiuoklę, kurioje galima numatyti, kada atsipirks saulės elektrinė pasirenkant vieną iš ESO tinklo planų.

Elektros pasaugojimo mokestis

Įrengtos saulės elektrinės prijungiamos prie elektros tinklų, kuriuose kaupiama nesunaudota elektra, vėliau ji atsiimama. Už tai su ESO sudaroma sutartis, galima rinktis vieną iš 4 variantų.

1. Būdas – mokėti už kiekvieną įrengtos galios kilovatą.

Šiuos metu mokestis už kilovatą per mėnesį yra 3,19 euro. Taigi, jeigu turite 5 kW galios saulės elektrinę, per mėnesį mokėsite 15,95 eurus.

2. Būdas – mokėti už pasaugotą elektrą.

Toks mokestis būtų 5,445 euro už 1 kWh pasaugotos ir susigrąžintos elektros energijos. Įprastos elektros 1 kWh gyventojams pagal standartinį planą kainuoja 14,1 cento.

3. Būdas – atsiskaityti atiduota elektros energija.

Tokia sutartis geriausia, kai saulės elektrinės sugeneruoja apie 30 % daugiau energijos, negu jos sunaudojama.

4. Būdas – mokėti dalį už atgautą kilovatvalandę ir dalį už instaliuotą galią.

Dažnu atveju verta rinktis pirmąjį atsiskaitymo su tinklais būdą, nes jis yra pigiausias. Vis tik kiekvienu atveju tai sprendžiama individualiai. Jeigu turite klausimų dėl saulės elektrinių įrengimo, atsiperkamumo ar apskaitos, susisiekite su „Saulės grąža“ patyrusiais specialistais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *